Společnost Rellox s.r.o. poskytuje komplexní služby při koupi a prodeji zahraničních realit. Nabízíme apartmány, domy a luxusní nemovitosti zejména u moře, v Alpách, u golfu a v metropolích. Naše databáze obsahuje nabídky z téměř třiceti zemí, např. Rakousko, Itálie, Francie, Španělsko, Sardinie, Mallorca, Chorvatsko, USA atd.

 

Zprávy

 

Francie: příznivé ceny nemovitostí přispěly ke zvýšenému počtu transakcí

Nejnovější zpráva o francouzském trhu s nemovitostmi poskytuje řadu zajímavých informací. Zvýšení počtu transakcí, zpomalení poklesu cen a hypoteční sazby na minimu – to vše vytváří velmi lákavé prostředí pro zahraniční investory. 

Meziroční pokles cen nemovitostí o 1,7 % 

Ze zprávy Notaires de France vyplývá, že prodejní cena nemovitostí klesla oproti loňskému roku o 1,7 %. Pokles u cen domů byl poněkud výraznější (o 2 %), v případě bytů a apartmánů se jednalo o pouhých 1,2 %.

Podle předpokladů zůstaly vůči poklesu cen odolnější oblasti oblíbené u zahraničních nakupujících, kde byly zaznamenány pouze drobné propady nebo v některých případech dokonce i růst cen. Nejlépe si vedlo Bordeaux, kde cena apartmánů narostla o 12,2 % a tento skok způsobil, že v průměru narostly ceny za rok o 1,9 % u všech typů nemovitostí. Ve venkovských oblastech se tento vývoj nedostavil, ceny zůstávají stále nízké a poskytují zahraničním kupcům poměrně zajímavé příležitosti.“

 Růst cen byla naopak zaznamenán v Rouen, Nantes, Bethune, Lille nebo Orléans.

Tržby na realitním trhu meziročně vzrostly o 12 % 

Díky příznivým cenám nemovitostí došlo k meziročnímu zvýšení počtu transakcí. Celkem 740 000 transakcí uskutečněných mezi březnem 2013 a březnem 2014 představuje podle Notaires de France 12% nárůst.

V roce 2013 počet transakcí poklesl o 13 % oproti předchozímu roku. To bylo způsobeno především jmenováním prezidenta Hollanda do funkce a jeho následně prováděným reformám. Zároveň jsou tyto zvraty důkazem, že ceny nemovitostí ve Francii ve spojení s možností výhodného získání hypotečních úvěrů vytváří pro potenciální kupce zajímavé prostředí.

 Z turisticky oblíbených oblastí si dobře vedou i Francouzské Alpy. Díky vydařené lyžařské sezoně dosahovali provozovatelé ubytovacích zařízení rekordních tržeb. To se projevilo i v zájmu o nákup nemovitostí. Během posledních období od prosince 2013 do května letošního roku se zájem v některých lokalitách meziročně zvýšil až o 85 %. V tomto případě se ovšem jedná především o lokální data ovlivněná nabídkou atraktivních projektů, které jsou v Savojských Alpách k dispozici.

Úrokové sazby zůstávají na historickém minimu

Úrokové sazby nebyly ve Francii od konce 40. let minulého století nikdy tak nízko, jako nyní.

Fixní úrok na deset let se nyní pohybuje okolo 2,65 %. To je nejméně minimálně za poslední rok. Dvacetiletý fixní úrok dosahuje 3,25 %.

V současnosti ve Francii půjčení každých 100 000 Euro představuje měsíční splátku přibližně v úrovni 500 Eur v průběhu 25 let, 600 Eur měsíčně po dobu 20 let nebo 700 Eur měsíčně na 15 let. Ještě nikdy nebyly podmínky na francouzském trhu tak výhodně nastavené a to způsobilo rychlý návrat náročných klientů.

 Určitou dobu trvalo, než si zahraniční investoři uvědomili výhodnost nabídek, které se v současnosti vyskytují na francouzském trhu s hypotékami. Lákavé nízké úrokové sazby společně s dlouhodobou bezpečností úvěru způsobují, že se tito kupující rozhodují investovat své úspory právě na francouzském trhu.

Levných úrokových sazeb začali hojně využívat i investoři s rozpočtem přesahujícím 3 miliony Eur. Ti by si mohli dovolit financovat své záměry hotovostí, ale i oni ve větší míře využívají výhodných nabídek francouzských bank.

Poptávka zahraničních investorů po novostavbách posiluje trh

Cílem francouzské vláda by byla výstavba 500 000 nových domů ročně. Aktuální čísla za období od června 2013 do května 2014 tohoto cíle ani zdaleka nedosahují. Během minulého roku vyrostlo ve Francii pouze 312 066 novostaveb.

Klesající počet nově vybudovaných domů může vést k růstu cen nájmů. Zároveň ale zůstává silný zájem o novostavby postavené zahraničními investory. Ti preferují nové domy kvůli jejich nižším kupním cenám a možnosti snadné správy ze zahraničí.

Prodlužuje se doba vlastnictví nemovitostí

Ve Francii rekordně roste doba trvání vlastnictví nemovitého majetku. Nyní se jedná v průměru o 10,5 let vlastnictví bytu a až 12 let v případě domů. Podle Notaires de France se doba vlastnění nemovitosti zvýšila téměř o dva roky, oproti hodnotám běžným ještě před pěti nebo šesti lety. Zároveň se jedná o nejvyšší čísla za deset roků.


 
 
 


 

Rellox - Zahraniční reality. Navštivte také další stránky specializované na reality v jednotlivých zemích. Nemovitosti v Alpách naleznete na stránkách: Reality Rakousko | Nemovitosti Alpy | Nemovitosti Švýcarsko | Nemovitosti Rakousko | Nemovitosti Itálie | Pokud vás zajímají přímořské lokality, zkuste: Nemovitosti Sardinie | Reality Španělsko | Nemovitosti Chorvatsko | Nebo zjistěte, jak koupě nemovitosti v zahraničí probíhá. | Právní ustanovení